Výběr a značky plynových kotlů

Palivem pro plynové kotle je zemní plyn (plynová přípojka k vašemu domu) nebo propan (zásobník na plyn v kapalné podobě). Dnes se na trhu setkáte výlučně s kotly kondenzačními. Můžete vybírat z kotlů závěsných a stacionárních. Kondenzační kotle spalují plyn a zpětně využívají vodní páru vzniklou při spalování. V případě, že je kondenzační kotel náhradou starého zařízení, vrátí se náklady na jeho pořízení díky úspoře za plyn.

Plynové kotle na topení

Vytápění plynem stále patří k nejkomfortnějším způsobům, jak zajistit teplo. Je fakt, že kondenzační kotle jsou nejefektivnější, v rámci nízkoteplotních topných systémů. Na rozdíl od tepelných čerpadel však bez výraznější újmy na účinnosti pracují i v režimu vyšších teplot 80/60 °C a mohou být proto použity s běžnými radiátory dimenzovanými na klasický kotel. Pořizovací cena kondenzačního kotle je nižší než cena tepelných čerpadel.

Plynový kotel s ohřevem vody - TUV

Užitkovou studenou vodu můžete plynovým kotlem ohřívat velice levně a efektivně.

Při instalaci kotle s ohřevem TUV můžete zvolit:

  1. kotel s průtokovým ohřevem, který ohřívá vodu v okamžiku odběru
  2. kotel s integrovaným zásobníkem na vodu uvnitř, který ohřívá vodu klasicky spirálou, nebo nověji také průtokově
  3. kotel s externím zásobníkem na vodu, podobně jako běžný bojler

Nechte si od odborníků poradit s dimenzováním kotle a zapojením plynu na ℡ 736 732 725. Zdarma Vás navštívíme na místě instalace a navrhneme několik možných řešení kvalitního vytápění či ohřevu vody s přihlédnutím na Vaše potřeby a možnosti. Navrhneme i regulaci topného systému, která zlevní vytápění.

Jak provozovat kondenzační kotel?

U kondenzačních kotlů se díky využití vodní páry můžete setkat s účinností až 108 % v porovnání s kotli atmosférickými. U běžného plynového kotle odpadní teplo uniká komínem.

Aby kondenzační plynový kotel fungoval co nejúčiněji, je potřeba regulace vratné vody. Doporučuje se nastavit teplotu vratné vody na co nejnižší stupeň, ideálně na 30 - 40 °C. Čím nižší je teplota vratné vody, tím více kotel pracuje v kondenzačním režimu a jeho efektivita využita naplno.

Pravidelná kontrola kotle a každoroční servis

Všichni přední výrobci kotlů nabízejí na své výrobky prodlouženou záruku, někteří až na deset let. Každoroční servisní prohlídka je nutností pro plné uznání záruky.

Pro domácnosti doporučují výrobci kotlů pravidelnou kontrolu a každoroční servis těchto zařízení.

Zákon č. 250/2021 Sb. nařizuje právnickým osobám a podnikajícím fyzickým osobám provádět na plynovém kotli kontroly předepsané výrobcem, což jsou každoroční servisní prohlídky. Dále pak nejdéle v tříleté lhůtě provádět provozní revize.

Jak vybrat plynový kotel?

Ke zprovoznění plynových kotlů je potřeba napojit spaliny na komín, který je připravený na kondenzační provoz. Tím jsou nerezové nebo plastové spalinové cesty certifikované pro mokrý a přetlakový provoz. Dalším požadavkem je nutnost odvádět kondenzovanou vodu.

Odvod kondenzátu plynových kotlů

Kondenzační kotel potřebuje odvod kondenzátu. Kotle mají vždy v sobě odvod kondenzátu přes sifon bránící úniku spalin do okolí. Dále je tento kondenzát nutné odvést do kanalizace. Množství kondenzátu je proměnné podle výkonu kotle, teploty topné vody a času po který kotel topí. Běžně má ale kondenzát objem jednotek až desítek litrů denně, zejména v zimě.

Důležitá je široká modulace kotle

Klíčová je lineární modulace kotle. Umožňuje dosažení efektivněho vytápění objektu. Top modely kotlů mají modulaci v rozsahu 10 – 100% výkonu kotle.

Většinou topné sezóny je plně postačujících 25 – 50 % nominálního výkonu kotle. V praxi je potřeba pro běžný provoz domu výkon kotle menší než 3,5 kW u moderních rodinných domů s malou tepelnou ztrátou do 10 kW.

Pokud je z kotle odebíráno menší množství tepla, než kolik nejméně umožňuje vyrobit, začíná tzv. cyklovat. Když vyberete výkon kotle kotel špatně, vyhodíte zbytečně peníze a navíc nebude úsporný, z důvodů takovýchto cyklů, který může být až 40 tis. ročně (cca jeden start kotle během 10 minut). Správně zvolený kondenzační kotel  by měl umět topit kontinuálně.

Náš tip! Zde najdete nejlepší kondenzační plynové kotle z našich zkušeností, hodnocení, recenzí i testů:

Který kondenzační kotel je nejlepší pro rodinný dům či byt? Jaký plynový kotel je optimální pro vaši firmu?

Kam jsme se časem dopracovali? Dáváme stabilně jen nějaké vybrané modely od kvalitních výrobců.

Lepší značky kotlů pro ČR: BAXI, BOSCH (JUNKERS BUDERUS), BRŐTJE, PROTHERM, THERMONA, VIESSMANN, VAILLANT.

Většinou měníme za lepší vybrané modely a značky: Ariston, Atmos, Dakon, Daikin-Airfel, Destila, De Dietrich, Defro, Chaffoteaux, Enbra, Ekoefekt, Eva Calòr, Immergas, Intergas, Geminox, Opop, Ogniwo, Stalmark, Slokov, Moratop, Nordica, Pereko, Prity, Prosat, Kalor, Viaflames, Varimatik, Rojek, Termo-Tech, Czechtherm, Viadrus, Quantum, John Wood, Wolf.

Vyřešíme úsporně a rychle vytápění pomocí moderních a aktuálních postupů. Obraťte se na naše mistry topenářského řemesla, kteří se oboru už desítky let věnují a přiklánějí se k plynovým kotlům s regulací.


Poskytujeme profesionální služby v topenářském a instalatérském oboru. Prohlídka vašeho objektu kvalifikovaným technikem a cenová nabídka zdarma!

Prohlídku můžete objednat na ℡ 736 732 725 zdarma vyberme spolu nejlepší kondenzační plynový kotel pro rodinný dům či byt nebo SVJ/BD či firmu.

Nižší cena ne na úkor kvality na nejlepší kondenzační kotle na plyn 2023 a nejlepší značky plynových kotlů!